Pomnik Henryka Sienkiewicza (1846-1916), wybitnego polskiego pisarza i laureata nagrody Nobla, ustawiony został w alejce równoległej do Alej Ujazdowskich w 2000 r.
Monument przedstawia pisarza w pozycji siedzącej, upuszczającego kartki rękopisu. Uwagę zwraca wiarygodne oddanie rysów twarzy Sienkiewicza. Boki pomnika pokryte są płaskorzeźbionymi płomieniami, które symbolizują burzliwe dzieje Polski, opisane przez noblistę w Trylogii - cyklu trzech powieści historycznych.
Autorem rzeźby jest jeden z najbardziej znanych współczesnych artystów-rzeźbiarzy, Kazimierz Gustaw Zemła. Pomnik ufundowali Zbigniew i Janina Porczyńscy, dawni właściciele kolekcji im. Jana Pawła II. Ustawienie monumentu w Łazienkach Królewskich zwieńczyło wieloletnie starania o pomnik Sienkiewicza, które zaczęły się po śmierci noblisty w 1916 r.
Obiekt upamiętnia wieloletnie związki pisarza z Warszawą, który mieszkał tu latach 1858-1876. Łazienki były jednym z jego ulubionych miejsc w stolicy. W 2000 r. pomnik poświęcony został przez prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. W uroczystości jego odsłonięcia brali udział: wnuczka pisarza, Maria Sienkiewicz, i jego prawnuk, Jan Sienkiewicz.